Borç Para Veren İkrazatçılar

Tefeciliğin resmileşmiş hali olan ve meslek olarak yapılan ikrazatçılık, bu işi vergisini ödeyerek yapan kişiler tarafından icra edilmektedir. Zor durumda olan ve kredi çekemeyen kişiler borç para veren ikrazatçılar tarafından senet karşılığı borç para almaktadır. Bu şekilde borçlarını kolayca ödeme fırsatı bulan bu kişiler, düzenli bir gelirleri varsa belirlenen vadelere kadar taksitlerini ödeyerek bir çeşit kredi kullanabilir. Bu şekilde yapılan işlerde bankacılık işleri gibi belirli bir faiz karşılığı yapılmaktadır.

İkrazatçıdan Borç Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

İkrazatçılardan borç alırken öncelikle borcunuzu zamanında ödeyip ödeyemeceğinize dikkat etmelisiniz. Aksi halde kredi çıkmazına girebilirsiniz. Ayrıca ikrazatçının yasallığını incelemeniz de önemlidir. Genelde bireysel olarak borç vermeyen bu kişiler, şirketlere borç vermektedir. Bu yüzden ikrazarçılardan borç alırken resmi olarak çalışıp çalışmadıklarını kontrol ederek karar vermelisiniz. Düzenli bir geliriniz yoksa ve aldığınız borcu ödeyemezseniz bankalardaki gibi icra takibine başlayacak olan ikrazatçılar daha hızlı bir süre içinde haciz için işlemlere başlayabilir. Bu yüzden ikrazatçılardan borç almak da pek güvenilir bir yol değildir. İhtiyacınız olan nakdi bankanızdan temin edemiyorsanız bankanızın geri ödemeler konusunda size esnek davranmasını isteyebilirsiniz. Böylece daha kolay bir biçimde ödemelerinizi planlayabilirsiniz.

İkrazatçıya Borcu Geri Ödeme

Kısa vadeli bir borç alırsanız ve bunu br iki ay içinde öderseniz daha kolay bir biçimde borcunuz kapanacak ve daha az faiz gelecektir. Bu durumda senete koyacağınız vadeyi de her ihtimale karşı uzak tarihe atmanız gerekir. Bazı kişiler senet imzalatarak borç para vermekte ve borcunu ödemeyen kişilere ödeme yaparken bu faizleri fazladan istemektedir. Bu tür kişiler yasal olsa da güvenilmemeli ve bilinçsizce hiçbir kağıda imza atılmamalıdır. Aksi halde ikrazatçı seneti icraya vererek sizden çok fazla faiz isteyebilir.

Bir önceki yazımız olan Kredinizi Biz Çekelim Siz Ödeyin başlıklı makalemizde Kredinizi Biz Çekelim Siz Ödeyin hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*