Tefeci Mustafa

Paraya çok sıkıştığınızda ya da acil paraya ihtiyaç duyduğunuzdan tefeciden borç almak, para bulma seçeneklerinden birisidir. Burada önemli olan borç aldığınız kişinin nasıl bir para işletme  kurallarına sahip olduğudur. Aranızdaki anlaşmaya uyup uymayacağını bilmek de oldukça zordur.

Tefeciler, uzun yıllardır gerek filmler gerek de halk arasındaki söylentiler nedeniyle kötü bir imaja sahip olmuştur. Elbette bu grup kişiler arasında kötü niyetli insanlar olduğu gibi tamamıyla profesyonel çalışan tefeciler de mevcuttur.

Tefeci Nedir, Nasıl Çalışır?

Tefeci, kendisinden borç alan kişiye belirli oranlarda faiz işleten kişiye denir. Verdiği parayı, kendi belirlediği bir faiz oranına göre belirlenen sürede geri isteyen bu kişiler çoğu zaman geçimini bu sirkülasyon ile sağlamaktadır. Tefecilerin belirlediği faizler, piyasadaki çoğu bankadan daha yüksektir. Bu da insanların bu kişilerden borç almaktan korkmasına sebep olur. Ama tefecilerin bütçesi ile bir bankanın bütçesi karşılaştırıldığında, kendisini korumak ve biraz para kazanmak için bankalardan daha yüksek faiz işletmesi normaldir.

Tefeciden borç alırken dikkat edilecek noktalardan birisi ise boş kağıda imza atmamaktır. Ayrıca imzalanan sözleşmenin maddelerinin ne olduğunu iyice anlamalı ve kendi sorumluluklarını net bir şekilde öğrenmelidir. Günümüzde artık çoğu kişi bu noktalara çok dikkat ettiği için bu tarz sorunlarla karşılaşılmaz.

Eğer bankaların kara listesindeyseniz bu yüzden para bulamıyorsanız ya da acil para lazımsa işini düzgün yapan bir tefeci bulup ondan borç almanız en kolay seçeneklerden birisidir. Tefeci Mustafa da bu işi disiplinli ve kuralına uygun olarak yapan kişilerden birisidir. Bu işten gelir elde edip kendi geçimini sağlamaktadır. Ama yine de ne kadar iyi niyetli de olsa kesin karar vermeden önce iyi araştırılmalı ve borç alacak diğer seçenekler zorlanmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Senetle Para Verenler başlıklı makalemizde Senetle Para Verenler hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*