Kara Listede Olanlara Kredi Nasıl Çıkar?

Nakit ihtiyacı sicili kötü olanların kara listede olanlara kredi nasıl çıkar sorusuna merak uyandırıyor. Kara liste daha önce bankalar ile ilişiği olup herhangi bir bankadan kredi veya kredi kartı kullanıp bunların borcunu zamanında ödememiş olmaları 90 içerisinde tüm uyarılara rağmen borçluların herhangi bir nedenden dolayı borçlarını ödeyemedikleri neticesinde borcun hacizlik dosyaya düşmesidir. Kredi veya kredi kartından dolayı borçlu olan kişiler her ayın belli bir zamanında borçlarını düzenli olarak ödemeleri gerekir. Eğer borç 3 ay boyunca hiç ödenmez ise artık bur borç icralık olmuş demektir.

Sicili Bozuk Olan Kredi Alabilir Mi

Banka borcunun 3 ay içinde ödenmemesi borçluların kara listeye alınması yani sicillerinin bundan kötü etkilenmesi demektir ki bu kişiler icralık borçlarının devam ettiği sırada başka veya aynı bankadan olsa kredi çekmek istediklerinde bankalar tarafından sorgulanan sicil bankaların karşısına kötü olarak çıkar. Dolayısıyla sicili bozuk olana kredi vermek bankaların pek de yakın olmadığı bir durumdur. Kredi alabilmenin püf noltası kişilerin kredi notunu yükseltmelerinden geçer. Ancak kişilerin nakit ihtiyacı sicili bozuk olan kredi alabilir mi isteğini yine de ortaya çıkartır.

Sicili Bozuk Olana Kredi

Banka borçlarını zamanında ödememiş kişiler henüz hacizli borçlarının olduğu sırada çeşitli nedenlerle yeniden kredi kullanmak isterler. Eğer mevcut banka borcunun başka bir krediden yararlanılarak ödenmesi isteniyor ise bankalar sicili bozuk olana kredi verebilirler. Bunun dışında ki nakit ihtiyaçları içinde sicili bozuk olana kredi sağlanabilir. Ancak normal kredi başvurusu yollarından kredi talebinde bulunmak sicili bozuk olanların kredi alabilecekleri bir yoldur. Bu kişiler gayrimenkul gibi mal varlıklarını ipotek gösterebilir veya geliri iyi olanları kefil olarak göstererek kredi kullanabilirler.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartları İnternet Alışverişine Kapatılıyor Mu? başlıklı makalemizde kredi kartı internet alışverişi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*