Senetle Para Veren Yerler

Bankalardan kredilerin sağlanamaması durumunda senetle para veren yerler ihtiyaç sahiplerinin nakit ihtiyaçlarını karşılamalarında onların alternatif olarak başvurabilecekleri yerlerdir. Bu yerler finansman kuruluşları ve faktoring şirketleri gibi yasal olarak hizmet veren yerlerdir. Bunun dışında günümüzde tefecilerin olduğundan da bahsedilebilir. Ancak yasal yollar kapsamında bankaların dışında ki kuruluşlarla çalışamanız tefeciler ile çalışmaktan çok daha sağlıklı bir süreçtir. Bu kuruluşlardan sağlanan krediler ile kişiler nakit ihtiyaçlarını kolaylıkla giderebilirler. Bazı finans kuruluşları araba bazıları ev almak adına kişilere kredi imkanı sağlarken bazıları da nakit paraya ihtiyaç duyanlara kredi imkanı sağlıyor.

Senetle Kredi Veren Bankalar

Senetle kredi veren kuruluşların dışında senetle kredi veren bankaların olduğundan da bahsedilebilir. Bu noktada Ziraat Bankası ve  FibaBanka senetle kredi veren bankaları oluşturur. Ziraat Bankası kambiyo senetleri karşılığında kredi imkanı sağlıyor. Elinizde böyle bir senet var ise ve bu senetleri bankaya devir ederseniz Ziraat Bankası’nın bu kredi olanağından yararlanma imkanını elde edebilirsiniz. Bu noktada kişilerin kredi notuna bakılmaz. FibaBanka’da uygulanan kredinin türü depo finansmanı olarak adlandırılır. İş yerine sahip olanlar bankadan bu krediyi kullanabilirler.

Senetle Borç Veren Kurumlar

Bankalar, faktoring şirketleri ve finansman kuruluşları dışında senetle borç veren kurumlar olarak kuyumcuların olduğundan bahsedilebilir. Bazı kuyumcular altın veya nakit para olarak ihtiyaç sahiplerine borç verirler. Senet karşılığında verilen bu borç para veya altınlar bazı kuyumcular tarafından faize koyulurken bazıları tarafından ise faizsiz olarak da verilebiliyor. Ancak bu durum daha çok nakit olarak verilen borçlar ve tanıdık ilişkisi vesilesi ile olabiliyor. Eğer kuyumculardan nakit değilde altın bazında borç alınmış ise geri ödemede altının yükselmesi veya düşmesine göre borcun ödenmesi sağlanıyor.

Bir önceki yazımız olan Kara Listede Olanlara Kredi Nasıl Çıkar? başlıklı makalemizde kara listede olana kredi çıkar mı ve sicili bozuk olana kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*